چهارشنبه , شهریور ۳۱ ۱۴۰۰
صفحه اصلی / general / دو کتاب المنت و یافتن جوهر درون | کن رابینسون

دو کتاب المنت و یافتن جوهر درون | کن رابینسون

دو کتاب المنت و یافتن جوهر درون | کن رابینسون

کن رابینسون (Ken Robinson) را معمولاً به واسطه‌ی سخنرانی معروفش در سایت تد درباره‌ی نقش مدارس در نابود کردن خلاقیت می‌شناسند (این سخنرانی در سال ۲۰۰۶ انجام شده است).

رابینسون در سخنرانی خود، همان ایده‌ی معروفی را بسط می‌دهد که پیش از او، افراد بسیاری از جمله پیکاسو و اینشتین مطرح کرده‌اند: «کودکان در ذات خود خلاق هستند. این مدارس و سایر نهادهای رسمی نظام آموزشی هستند که خلاقیت را در کودکان سرکوب یا نابود می‌کنند.»

یا این‌که: «لازم نیست برای پرورش خلاقیت تلاش کنید. همین که خلاقیت را نابود نکنید کافی است.»

کن رابینسون در سال ۲۰۰۹ کتابی با عنوان Element را منتشر کرد و در آن به نقش علاقه و استعداد در موفقیت در مسیر شغلی پرداخت.

به علت استقبال فراوان از این کتاب، پس مدتی در سال ۲۰۱۴ رابینسون کتاب دیگری با عنوان Finding Your Element نیز منتشر کرد. کتابی که می‌توان آن را دقیقاً ادامه‌ی کتاب المنت دانست.

دو کتاب المنت و یافتن جوهر درون | کن رابینسون

ترجمه کتابهای کن رابینسون به فارسی

کتاب Element به نام‌های مختلف از جمله المنت (ترجمه رحمان رحمان‌زاده)، جوهر وجود تو (فرخ بافنده) و نیز جوهره (ترجمه الهه ابوالحسنی) به فارسی ترجمه شده‌اند. از میان این سه ترجمه، کتاب المنت در دسترس ما بود که ترجمه‌ی آن روان و قابل فهم بود و نسبت به متن اصلی هم امانتدارانه بود.

کتاب Finding Your Element نیز با عنوان یافتن جوهر درون (ترجمه فرناز تیمورازف) به فارسی ترجمه شده است.

کتاب المنت و کتاب یافتن جوهر درون را چه کسانی دوست خواهند داشت؟

با توجه به این‌که ما قصد داریم در بخش‌های مختلف متمم، به هر دو کتاب کن رابینسون ارجاع دهیم و از حرف‌ها و توصیه‌هایش استفاده کنیم، این مطلب را به معرفی مختصر کتاب‌ها محدود کرده‌ایم و بررسی بیشتر محتوای حرف‌های رابینسون را به درس‌های اختصاصی دیگر موکول می‌کنیم.

اما درباره‌ی کتاب المنت باید بگوییم که اگر به دنبال یک کتاب کاملاً دقیق و ساختاریافته در زمینه‌ی استعدادیابی و پرورش استعداد هستید، احتمالاً کتاب المنت را چندان نخواهید پسندید.

مقدمه و فصل اول کتاب، به نقدهای کن رابینسون از نظام آموزشی اختصاص یافته که بخش‌های زیادی از آن با آن‌چه در سخنرانی تد او وجود دارد مشترک است. فصلی که به تعریف المنت اختصاص دارد، تقریباً عصاره‌ی کتاب است و سایر فصل‌ها هم، با کمی زحمت به بحث المنت ربط داده شده‌اند.

اگر دیدگاه ما در متمم را بخواهید، به نظر می‌رسد بعد از استقبال گسترده از سخنرانی ارزشمند رابینسون، او تصمیم گرفته حرف‌هایش را در قالب یک کتاب عرضه کند. ابتدا همان متن سخنرانی را نوشته و سپس توضیحاتی هم درباره‌ی تعریف المنت افزوده است. بعد به خاطر این‌که کتاب حجم کمی داشته، نکات دیگری را هم جفت و جور کرده و نهایتاً به یک کتاب کامل رسیده است.

با این حال، کتاب المنت، بسیار خواندنی است و بعید است از خواندنش خسته شوید. ضمن این‌که مزیت دیگری هم در مطالعه‌ی این کتاب وجود دارد:

اگر معتقد هستید که کار و فعالیت فعلی‌تان با استعداد و علایق‌تان همسو نیست و از سوی دیگر، جرأت و جسارت اقدام در راستای تغییر وضعیت موجود را ندارید، کتاب المنت احتمالاً می‌تواند برایتان مفید باشد.

المنت می‌تواند انگیزه‌ی حرکت و تغییر را در شما ایجاد کند. اما کن رابینسون یک سخنران انگیزشی نیست. او برای حرف‌ها و توضیحاتش، استدلال دارد و منطق استدلالش هم به اندازه‌ی کافی قوی هست که به شما انگیزه‌ی حرکت بدهد.

از این منظر، مطالعه‌ی این کتاب، می‌تواند نقطه‌ی شروع اقدام به تغییر باشد.

در مقایسه با کتاب المنت، کتاب یافتن جوهر درون (Finding Your Element) ساختار دقیق‌تری دارد. هم‌چنین صرفاً به تأکید بر اهمیت المنت محدود نشده و تمرین‌ها و نکات کاربردی متعددی در آن مطرح شده است.

تمرین‌ها ساده هستند. اما ساده بودن‌شان به این معنا نیست که اثربخش نیستند یا اهمیت چندانی ندارند. رابینسون هر ابزاری را که حس کرده می‌تواند برای تشخیص المنت به کار مخاطب بیاید (از جمله تحلیل SWOT یا الگوی تیپ شناسی MBTI) شرح داده و تمرین‌هایی برای استفاده از آن‌ها ارائه کرده است.

با این توضیح، دو کتاب رابینسون درباره‌ی Element یک تفاوت مهم دارند:

کتاب المنت به قول انگلیسی‌زبان‌ها یک کتاب Page-turner است. یعنی در پایان هر صفحه، نمی‌توانید خواندن را متوقف کنید و صفحه‌ی بعد را نخوانید. آن را دست‌تان می‌گیرید و با هیجان می‌خوانید و لحن شیرین و شیوا و شوخ‌طبعی رابینسون شما را صفحه به صفحه به دنبال خود می‌کشاند و ناگهان می‌بینید کتاب در دستان‌تان تمام شده است.

در مقابل، کتاب یافتن جوهر درون به خاطر تمرین‌هایش کند پیش می‌رود و اگر بخواهید واقعاً برای انجام حرف‌ها و توصیه‌هایش وقت بگذارید، زمان بیشتری از شما خواهد گرفت.

بی‌تردید این توضیحات، برای معرفی این دو کتاب، کافی نیستند.

اما هدف ما در این‌جا صرفاً معرفی اولیه کتاب‌ها بوده است. ما مانند سایر درس‌های متمم، از این کتاب هم بارها استفاده خواهیم کرد و نکات آن‌ها را مورد بحث و بررسی قرار خواهیم داد.

  شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.

برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:  , , , ,

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری مفاهیم پرورش استعدادها به شما پیشنهاد میکند:

سری مطالب حوزه مفاهیم پرورش استعدادها

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)

چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟

هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟

آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

با متمم همراه شوید

آیا می‌دانید که فقط با درج نام کاربری و ایمیل خود می‌توانید به جمع متممی‌ها بپیوندید؟

اطلاعات ثبت نام


منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *